W rzepaku i inne szaleństwa

I udało się – w niedzielne popołudnie wybraliśmy się sporą ekipą na wypad za miasto, na pole z cudownym, żółciutkim rzepakiem. Fotografowaliśmy nie tylko w rzepaku – było trochę zabawy z fleszem, blendą itp.

Od eksperymentów ze światłem błyskowym w zasadzie zaczęliśmy. Zachęcony wynikami kolegi z Gdynii chciałem sprwadzić w praktyce doświetlenia fleszem przez parasolkę jako kontrę do oświetlenia słonecznego (fotografowana osoba tyłem do słońca). Efekty są moim zdaniem ciekawe:

W miejscu na które przyjechaliśmy znajdował się z jednej strony drogi nasz główny cel czyli rzepak, zaś z drugiej – niewielki zdziczały sad z otwartym domkiem. Ponieważ wiało i silnie  świeciło słońce schowaliśmy naszych modeli w domku, plecami do słońca. W środku domku stanęła parasolka z 580exII na statywie a sami fotografowaliśmy przez okno z drugiej strony – tak jak Aga:

Ponieważ plener był imprezą rodzinną modelował każdy po kolei, fotografowaliśmy na spółkę z Anią. Najpierw Ania: twarzą do środka domku, stoi we framudze, doświetlona fleszem przez parasolkę:

tutaj dodatkowo blenda CS z Ani prawej strony:

Potem padło na mnie (zdjęcie Ani). Ustawienie podobne plus dodatkowo blenda CS z mojej lewej strony:

Ponieważ tło za modelami było niejednolite i czasami przedzierało się silne słońce powodując przepalenia, wpadłem na pomysł, by fotografować na tle trawy. Model kuca, tak, by tłem za jego głową była trawa właśnie. Fotograf strzela lekko z góry:

Staszka oprócze flesza doświetlała także blenda z jego lewej strony. Podobnie Anię:

Moje zdjęcie (także autorstwa Ani) powstało podobnie, z tym, że pochyliłem się mocno do przody przez co zbliżyłem się do parasolki z fleszem, stąd to jasne oświetlenie twarzy.

Zmiana koncepcji: Ania stoi zupełnie w środku domu, lampa za jej plecami na podłodze skierowana na ścianę, oświetlenie twarzy światłem odbitym w blendzie którą operował Staszek.

Po obejrzeniu pierwszych zdjęć żałowałem, że nie zabrałem filtrów na lampę – można by zabarwić ścianę za Anią.  I to tyle prób z błyskiem, czas na rzepak. Z powodu silnego słońca próbowaliśmy doświetlać twarze modeli blendą CS, ale wiatr był tak silny, że nawet z blendą na stabilnej ramie był problem z właściwym oświetleniem postaci. Gdzie się to udało, a gdzie nie – to doskonale widać na zdjęciach:

Żeby nie było, że szewc bez butów chodzi… ;)

I na koniec mały backstage autorstwa Staszka:

Na tym plenerze stała się jedna ważna rzecz – moja lepsza połówka odważyła się chwycić za aparat i spróbować swoich sił w fotografii. Wyniki jej pracy dorzucę za jakiś czas.

Related Posts with Thumbnails

Tags: , , ,

2 komentarze to “W rzepaku i inne szaleństwa”

  1. Piotr Napisał:

    No dobra przekonałeś mnie, wpadnę tutaj później :)

    Ps. Wojtku w niedziele wszedłem na twój profil w Digart i wiesz co… nie mam w naturze chwalić innych, ale zdjęcie: http://digart.img.digart.pl/data/img/vol0/82/72/miniaturki400/3118445.jpg jest kosmiczne – to że jest B&W to bardzo dobry wybór, odbicie w półmatowej podłodze, kapelusik, cała otoczka (klimat) po prostu rewelacja – wszystko to sprawia, że jest to portret który znajduje się w I 10 najlepszych jakie widziałem – gratulacje

  2. okecaj Napisał:

    Myślę że światło i kolorystyka jaką złapałeś w rzepaku jeśt świetna. Jeśli zamierzona głębia ostrości przez Ciebie była taka jaka jest, to ok, ale ciewkawe jak by wyglądały zdjęcia w rzeaku gdyby zlać jeszcze bardziej tło. Pozdrawiam.