Młodzież za obiektywem

W październiku ubiegłego roku poprowadziliśmy z Agą warsztaty dla dzieci i młodzieży z rodzin o nieco trudniejszej niż przeciętna sytuacji życiowej. Warsztaty są częścią programu realizowanego przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Dębnie, którego jesteśmy członkami. Celem tych i podobnych warsztatów jest wzbudzenie w młodych ludziach (w których bardzo często nikt nie wierzy) wiary w siebie i obudzenie zainteresowań, które mogą pomóc im wybrać życiową drogę. Zresztą z reguły wystarczyło stanąć z boku i poobserwować zachowania naszych „warsztatowiczów”, by po krótkim czasie wskazać mocne strony każdego z nich. Niestety – świat wokół nas jest brutalny i często chętniej wytyka wady lub wciska w negatywne stereotypy otoczenia w jakim wzrastamy, niż wyciąga rękę, by pomóc się z tych stereotypów wybić. Dlatego właśnie powstała idea serii warsztatów, które mają pomóc określonej, specyficznej grupie dzieci i młodzieży z naszego środowiska dostrzec wartościowe rzeczy w sobie i je rozwinąć.

Naszym z Agnieszką pomysłem było wykorzystanie tego, co nam wychodzi najlepiej, czyli fotografii. Zbudowaliśmy małe studio, w którym każdy mógł stanąć po obu stronach obiektywu – i jako model, i jako fotograf, mając do dyspozycji profesjonalny sprzęt fotograficzny. Wykorzystaliśmy lampy błyskowe: 2x Delicacy 180W z softboxami 60×90, do tego Speedlite 550EZ z nałożonym foliowym filtrem efektowym i plastrem miodu jako oświetlenie tła. No i tła – czarne i białe. Czarne doświetlaliśmy niebieskim światłem (ten filtr efektowy na 550EZ), białe po prostu rozjaśnialiśmy fleszem. Ponieważ sala w której urządziliśmy warsztatowe studio było sporo miejsca, mogliśmy dłużej rozwinąć tło i stawiać na nim modeli. Ogólne ustawienie przedstawia diagram (ze strony www.lightingdiagrams.com):
.

Ale sama fotografia to nie wszystko – w sali obok działała mała charakteryzatornia, gdzie Beata i Magda z niczego wymyślały kreacji dla modeli. Dominowała tematyka wojenna – no cóż… o to było po prostu najłatwiej, zwłaszcza, że znaczną większość warsztatowiczów stanowili chłopcy :)) Ale przejdźmy do zdjęć. Oto kilka wybranych prac naszych uczestników (obróbka nasza):

Jak widać – różnorodność kostiumowa dość spora. Sam często dziwiłem się, jak dziewczyny wykombinowały tę i ową kreację. Dzieci bawiły się świetnie niezależnie do tego, po której stronie obiektywu się znajdowały. Doglądając młódź przy akcie tworzenia sam pstryknąłem to i owo:

Na koniec zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z warsztatów, który pokazuje jak wyglądała praca na warsztatach. Film zawiera też większość ilość zdjęć.

Related Posts with Thumbnails

Tags: , ,

1 komentarz to “Młodzież za obiektywem”

  1. Anna Napisał:

    świetnie wyszło! oby więcej takich akcji :)) sama chętnie wzięłabym udział w czymś takim.
    pozdrawiam